ULUSLARARASI HAKEMİMİZ ILGIN GÜÇLÜER SÜREKCİGİL, RİO 2016'YA DAVET EDİLDİ

 

Türkiye Eskrim Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Üyesi ve Uluslararası Hakemi Ilgın Güçlüer Sürekcigil, 2016 Rio Olimpiyatları’na davet edildi.

Kariyerine eskrimci olarak başlayan Güçlüer, 2008 yılında Paris’te yapılan uluslararası hakemlik sınavını kazanarak flöre ve kılıç branşında uluslararası hakem unvanını aldı.2009 yılından itibaren Dünya ve Avrupa şampiyonaları, Dünya Kupası ve Grand Prix’lerde görev alan Uluslararası Hakemimiz, 2009 yılında Dünya Üniversite Oyunları Bayan Kılıç branşında final , 2010 yılında Gençler Avrupa Şampiyonasında Bayan ve Erkek Kılıç final, Yıldızlar Avrupa Şampiyonası Bayan Kılıç ferdi ve takım final, 2011 yılında Yıldızlar Avrupa Şampiyonası bayan ve erkek kılıç ferdi ve takım final, 2011 yılında Dünya Üniversite Oyunları’nda Bayan Kılıç ve Flöre final, 2012 yılında Yıldızlar ve Gençler Dünya Şampiyonası Bayan Kılıç final, 2013 Gençler Dünya Şampiyonası Bayan Kılıç Takım final, 2014 yılında Büyükler Dünya Kupası’nda Bayan Kılıç final ve son olarak 2015 yılında Gençler Dünya Şampiyonası Bayan Kılıç final müsabakasını yöneterek ülkemizi başarıyla temsil etti.Halen Türkiye Eskrim Federasyonu Merkez Hakem Kurulu’nda görev alan Ilgın Güçlüer Sürekcigil, tecrübe ve birikimlerini geleceğin hakemleriyle paylaşıyor.

2016 Rio Olimpiyatlarına davet edilen ve Türk eskrimini Uluslararası hakem olarak Rio’da temsil edecek olan Ilgın Güçlüer Sürekcigil, Rio’ya davet edilmekten mutluluk duyduğunu belirtti.Güçlüer,“2008 yılında aktif sporculuğu bırakma kararı aldığımda 15 yıllık eskrim tecrübemi hakemliğe aktarmam gerektiğini düşündüm. Her sporcunun en büyük hedefi olan olimpiyatları bende hakem olarak kendime hedef olarak belirledim. Daha önce dünyada kılıç branşında bu seviyeye gelmiş bir bayan hakem yoktu. Türkiye’den de uzun süredir bir hakemimiz olimpiyatlarda görev almamıştı. Bu bakımdan çok çalışmam ve çok emek sarfetmem gerektiğini biliyordum. Çok yorulduğum, tökezlediğim zamanlar oldu ama hedefimden şaşmadım. Şuan olimpiyatlara hakem olarak davet edilerek bu hedefime ulaştığım için çok mutluyum . 24 sene sonra ülkemi olimpiyatlarda temsil edeceğim için büyük gurur duyuyorum. İnşallah sporcularımızdan da olimpiyata seçilenler olur ve ülkemizi takım olarak da temsil etmenin onurunu yaşarız. Beni bu konuda destekleyen herkese teşekkür ederim” dedi.


HABERLER