BALKAN ŞAMPİYONASI’NDA TÜRK BAYRAĞINI DALGALANDIRDIK

 

Balkan Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden milli eskrimcilerimiz Türkiye’ye 1 altın, 4
  gümüş, 1 bronz olmak üzere  6 madalya kazandırdı.

10-11 Eylül tarihlerinde Bulgaristan’ın Varna kendinde düzenlenen Balkan Şampiyonası’na katılan milli eskrimcilerimiz, ilk gün müsabakalarına 6 madalya ile damga vurdu.

Eskrim milli takımımız, özellikle Erkek Flöre branşında rakiplerine geçit vermedi. Milli eskrimcilerimiz  Muhammed Ege Coşgun, T.Burak Babaoğlu, Fatih Güneş ve Barış Güler’in mücadele ettiği erkek flöre müsabakalarında  finalde, milli eskrimcilerimiz Muhammed Ege Coşkun ve T.Burak Babaoğlu karşı karşıya geldi.Final maçını 15-12’lik skorla kazanan Muhammed Ege Coşgun altın madalyanın sahibi olurken, milli eskrimcimiz T.Burak Bababoğlu gümüş madalya elde etti.Erkek Flöre müsabakalarında yarı finale kadar yükselen milli eskrimcimiz fatih Güneş ise yarı finalde karşılaştığı T.Burak Babaoğlu’na 15-8’lik skorla yenilerek  bronz madalyaya uzandı.

Bayanlar Flöre branşında ise Olimpik gururumuz İrem Karamete yüzümüzü güldürdü.Milli eskrimcimiz Romanyalı rakibi Malina Calugareanu ile karşılaştığı final maçını 15-6 kaybederek, gümüş madalya kazandı.

Şampiyonanın Epe branşında ise Milli eskrimcimiz Okan Karadeniz, Türkiye’ye gümüş madalya getirdi.Karadeniz,  Romanyalı rakibi Adrian Szılagyı ile karşılaştığı final maçını 15-12’lik skorla 2’nci sırada tamamladı.

Yarışmanın Bayan Kılıç branşında da Türkiye madalyaya uzandı.Milli eskrimcimiz İryna Shchukla, Romanyalı rakibi Bianca Pascu ile karşılaştığı final mücadelesini  15-9’luk skorla kaybetti ve gümüş madalya elde etti.

Türkiye bu sonuçlarla ilk gün müsabakalarını Flöre branşında 4, Epe branşında 1, Kılıç branşında 1 olmak üzere 6 madalya ile tamamlamış oldu.

Yapılan çalışmaların başarıları da beraberinde getirdiğini ifade eden Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Prof.Dr. Murat Atalı, ülkemize 6 madalya birden kazandırmanın gurur verici olduğunu belirterek, bu başarıda emeği geçen sporcu ve antrenörlerimizi kutladı.HABERLER