Nisanur 2 hafta içinde ikinci önemli derecesini kazandı

Romanya’nın başkenti Bükreş’te düzenlenen Avrupa Yıldızlar Circuit Turnuvasında kılıç kategorisinde Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi (TOHM) sporcularımızdan Nisanur Erbil gümüş madalya kazandı.  Aynı turnuvada çeyrek final oynayan Deniz Selin Ünlüdağ 6. olurken, Enver Yıldırım da Büyükler Satellite Turnuvasında ilk 8’de yer aldı.

102 eskrimcinin katıldığı müsabakalarda pullerden 3. sırada çıkma başarısını gösteren Nisanur Erbil, 128’lik tabloyu maç oynamadan geçerek 64’lük tabloya kaldı. Nisanur bu turda İspanyol Beatriz Sangro’yu 15-7 yenerek tablo 32’ye kaldı. Belçikalı Nan Van Rijckeghem’i de 15-14 yenen Nisanur, tablo 16’daki yerini aldı. Bu turda da ABD’li rakibi Sunga Arabella’yı 15-14 yenen Nisanur Erbil, çeyrek finalde de Rumen Iona Craciun’u 15-6 yenerek adını yarı finale yazdırdı. Yarı finalde Ukraynalı Oleksanrda Bondar’ı 15-8 yenen Nisanur finalde Bulgar Yoana Ilieva’ya 15-7 yenilerek 2. oldu ve gümüş madalya kazanma başarısını gösterdi.   

2 hafta önce de, Avusturya'nın Mödling kentinde düzenlenen Avrupa Yıldızlar Kılıç Circuit Turnuvasında ilk 8 içinde yer alma başarısı gösteren Nisanur Erbil’in özellikle Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezine (TOHM) katılımıyla ciddi bir gelişim gösterdiği dikkatlerden kaçmıyor. Sporcularımızın uluslararası müsabakalarda elde ettikleri önemli dereceler ve rakipleriyle kıyasıya verdikleri mücadele önümüzdeki günlerde  Türk eskriminin yeni şampiyonlar çıkaracağının adeta müjdecisi gibi. Özellikle Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te ekim ayında düzenlenecek olan Gençlik Olimpiyatları yolunda son önemli prova olan bu müsabakalardan elde edilen başarılı sonuçlar, kafilemizin de yüzünü güldürüyor.

Nisanur Erbil’in gümüş madalya kazandığı turnuvada, bir başka TOHM sporcumuz Deniz Selin Ünlüdağ ise 6. sırayı elde etti. Turnuvada Aylin Çakır 26., Işıl Ulusaloğlu 31., Maya Ataç Kurtulmuş 37., Defne Tanrısınıbilir 48., Delfinsu Aydoğan 80., Defne Uras 90., Aysu Kumbaroğlu ise 95. oldu. Aynı turnuvada dün erkekler kategorisinde oynanan müsabakalar sonucunda da Emirhan Çiftçi 6. olma başarısını göstermişti. Polonya’nın Krakow kentinde düzenlenen Avrupa Yıldızlar Circuit Epe Turnuvasında ise kadınlar kategorisinde Lal Erman 124. oldu.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen Büyükler Satellite Kılıç Turnuvasında ise milli eskrimcimiz Enver Yıldırım 46 sporcu içinde ilk 8 içinde yer alma başarısını elde etti. 
Ana Sayfa