Minuto ve Shchukla da 64'lük tabloda

Almanya’nın Leipzig kentinde devam eden Büyükler Eskrim Dünya Şampiyonasında dün oynanan erkek flöre ve kadın kılıç kategorilerinde milli takımımızdan iki sporcu 64’lük ana tabloya kaldı, milli takımımız adına erkek kılıç ve kadın flörede de şampiyonanın ilk gününde 64’lük tabloya 2 sporcumuz kalmıştı

Erkek flöre kategorisinde pul müsabakalarında Muhammed Ege Coşgun 1 maç kazanıp, 5 maç kaybederek elenirken, Engin Batuhan Menküer 4 maç kazanıp 2 maç kaybederek bir üst tura yükseldi. Menküer, 64’lük ana tabloya kalma maçında Japon rakibi Matsuyama Kyosuke’ye 15-5 yenilerek elendi.

Bu kategoride milli takımımızdan Martino Minuto 64’lük ana tabloya kalan tek isim oldu. Pul müsabakalarında 5 maç kazanıp, 1 maç kaybeden Minuto, İsveçli Ahlqvist Carl Oscar’ı 5-2, İngiliz Davis James Andrew’i 5-3, Taylandlı Srisawat Phatthanapong’u 5-2, Singapurlu Lim Josua Ian'ı 5-2, Arjantinli Saucedo Felipe Guillermo’yu 5-3 yenerken, Venezuellalı Mora Johan’a 5-4 kaybetti. Aldığı sonuçlarla pulden 8. sırada çıkmayı başaran Minuto, pul sonrasındaki müsabakada Avustralyalı Fitzgerald Edward’ı 15-12 yenerek 64’lük ana tabloya yerleşti. Minuto, 32’lik tabloya kalma müsabakasında yarın Çek Cumhuriyetinden Alexander Choupenitch ile karşılaşacak.

Kadın kılıç kategorisinde ise Fatma Zehra Köse ve Deniz Selin Ünlüdağ pul müsabakalarında 5 maç kaybedip, 1 maç kazanarak elenirken, 2 maç kazanıp 4 maç kaybeden Iryna Shchukla pul müsabakalarından 44. sırada çıkmayı başardı. Shchukla, pul müsabakalarında Gürcü Teodora Kakhiani’yi ve Kazak Tatyana Prikhodko’yu 5-2’lik skorlarla yenerken, Honkonglu Yin Fei Chan’a, Azeri Sevinj Bunyotova’ya, Çinli Xiaoye’ye ve Rus Anna Bashta’ya 5-4’lük skorlarla yenildi.  Shchukla, 32’lik tabloya kalma mücadelesinde yarın Despina Georgiadou ile karşılaşacak.

Şampiyonanın ilk günü erkekler kılıç kategorisinde Enver Yıldırım ve kadınlar flöre kategorisinde İrem Karamete 64’lük tabloya kalmıştı. Kadınlar kılıç kategorisinde Iryna Shchukla ve erkekler flöre kategorisinde Martino Minuto’nun da 64’lük tabloya kalmasıyla Büyükler Eskrim Dünya Şampiyonasının ferdi müsabakalarında 4 sporcumuz 64’lük tabloya girme başarısını elde etmiş oldu.

Bu arada Başkanımız Prof. Dr. Murat Atalı, Almanya'nın Leipzig kentine giderek Büyükler Eskrim Şampiyonasını yerinde takip ediyor. Sporcularımızın motivasyonuna katkı sağlamak için kafilemizle bir arada olan Başkanımız Atalı, Milli Takımlar Başantrenörümüz Valery Shturbabin, yardımcısı Oleksander Torchuk ile Milli Takım Antrenörü ve Teknik Kurul Koordinatörümüz Recep Koç'la birlikte tüm müsabakaları yakından takip ediyor.


Fotoğraflar: Uluslararası Eskrim Federasyonu (FIE)


Ana Sayfa