İREM KARAMETE 32 YIL SONRA OLİMPİYAT HEYECANI YAŞATTIBrezilya’nın Rio De Janeiro şehrinde düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nda, elemeleri geçerek Türk Eskrimini temsil etme başarısı gösteren İrem Karamete, 32 yıllık hasreti sona erdirdi.

En son 1984 Los Angeles Olimpiyatları’nda davet usulü katılım ile ülkemizin temsil edildiği ve kuruluşundan itibaren ilk kez eleme müsabakalarında başarılı bir sonuç elde ederek Rio’ya giden İrem Karamete, eskrim sporu adına başarılı işler yapıldığının kanıtı oldu.

32 yıldır eskrimde Türk Sporcunun olmamasının burukluğu yaşanırken, Karamete Nisan ayında Prag’da düzenlenen Avrupa Kalifikasyon Müsabakaları Bayan Flöre kategorisinde olimpiyat bileti elde etmişti.

31. Yaz Olimpiyat Oyunlarında ilk 64’ü bay geçen ve 32’li eleme turunda Fransız sporcu Ysaora Thibus’a karşı 15-6’lık skorla kaybeden İrem Karemete; “Elendiğim için üzgünüm ancak hedeflerim bitmiş değil. Hedefim Rio Olimpiyatlarına katılmak ve iyi bir sonuç elde etmekti, olimpiyat heyecanı yaşadığım ve yaşattığım için mutluyum. Sırada benim için 2020 Tokyo var. Burada kazandığım tecrübeleri de ekleyerek 2020 için hazırlıklarıma ara vermeden devam edeceğim” dedi.

Olimpiyat Oyunlarını yerinde takip eden Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Murat Atalı, 32 yıl sonra Türk eskriminin olimpiyatlarda yer almasının gurur verici olduğunu belirterek, öncelikli hedeflerini gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.Atalı: “2016 Rio Olimpiyat Oyunlarını tamamladık. Tokyo 2020 Oyunları için daha fazla sporcu ile katılım sağlamak ve madalya alabilmek hedefiyle çalışmalara devam edeceğiz. Bizlere bu heyecanı yaşatan başta sporcumuz İrem Karamete olmak üzere, Antrenörlerimize, Teknik Kurulumuza, Olimpik Takımımıza, bu süreçte her konuda desteklerini esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç’a, Bakanlık Müsteşarımız Sayın Faruk Özçelik'e, Bakanlık Müsteşar Yardımcımız Sayın Kamuran Özden’e, Spor Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Baykan’a, Spor Genel Müdür Yardımcımız Sayın Murat Kocakaya’ya ve bizlere bu yolda güvenen, destekleyen herkese teşekkürlerimi sunarım” dedi.


HABERLER