ESKRİMDE YENİ SİSTEM, BÜYÜK HAMLE

 

Türkiye Eskrim Federasyonu tarafından Türk eskrimine kazandırılan Dünyaca ünlü Ukraynalı Eskrim Antrenörü Valery Shturbabin, Türk eskrimine ivme kazandıracak bir sistem getiriyor.

Türkiye Eskrim Federasyonu Teknik Kurul Koordinatörü ve Baş Antrenör  Valery Shturbabin, Federasyon Teknik Talimatında yeni sistem ile ilgili yapılan değişiklikler hakkında bilgi verdi.Shuturbabin, klasman sistemi ve milli takım sporcularının belirlenmesi konusunda şunları söyledi;

Teknik Kurulla yapılan toplantılar sonucunda Türk eskriminin gücüne güç katacak bazı sistemsel değişiklikler yaptık.Öncelikli olarak klasman sistemini ele aldık.Buna göre, klasman puanı her kategoride düzenlenen ve katılım gösterilen tüm ulusal ve uluslararası turnuvalarda, dolu  tabloda yer alarak müsabaka yapan sporculara verilecek.Yeni klasman puan hesaplaması ise her turnuva için belirlenen katsayıya göre yapılacak.Ayrıca, açık turnuvalarda 32 sporcudan fazla katılım olan müsabakalara klasman puanı verilecek. Klasman sistemine getirdiğimiz bir diğer yenilik ise U23 Yaş Kategorisinde yeni bir klasmanın oluşturulması.

Milli takım sporcularının belirlenmesinde de bir takım değişiklikler yapıldı.Buna göre; Kota dahilinde müsabakalara katılacak sporcular Türkiye Klasman Sistemi sıralamasındaki en iyi sporculardan seçilecek.Müsabakaya katılacak son sporcu ise ilgili milli takım antrenörü ve Baş Antrenörün onayı ile belirlenecek. Olimpiyat eleme müsabakalarında ise FIE klasmanı geçerli olacak. 


HABERLER