Emirhan, Avrupa Şampiyonasında 10. oldu

Rusya’nın Sochi kentinde düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası bugün başladı. İlk gün, yıldız kadınlar epe ve yıldız erkekler kılıç müsabakaları oynanırken, ilk 10 arasında yer alan Emirhan Çiftçi önemli bir başarı elde etti.

Yıldız erkekler kılıç kategorisinde piste çıkan Emirhan Çiftçi, pul müsabakalarında 4 maç kazanıp 1 maç kaybetti ve pulden 10. sırada çıkmayı başardı. Bu derecesiyle tablo 64’ü maç oynamadan geçen Emirhan Çiftçi, tablo 32’de İspanyol rakibi Alvaro Sell’i 15-9 yenerek tablo 16’ya yükseldi. Bu turda, İtalyan rakibi Michele Gallo’ya 15-9 yenilen Emirhan, ilk kez katıldığı Avrupa Şampiyonasını 10. sırada tamamlayarak önemli bir başarı kazandı.

Yıldız erkekler kılıç kategorisinde tablo 32’ye kalma başarısını gösteren Muhammed Furkan Kalender, Umut Kaya ve Yağan Soykan ise bu turda rakiplerine yenilerek elendi. Pulden 26. sırada çıkan Yağan Soykan tablo 64’te İspanyol rakibi Julio Manuel Perez Martin’i 15-7 yenerek tablo 32’ye kaldı. Yağan Soykan, bu turda güçlü rakibi İtalyan Michele Gallo’ya 15-9 yenilerek elendi ve şampiyonayı 25. sırada tamamladı. Tablo 64’te müthiş bir geri dönüşün ardından Polonyalı rakibi Szymon Hrycıuk’u 15-14 yenen Muhammed Furkan Kalender ise tablo 32’de, pulden 6. sırada çıkan güçlü rakibi Rus Oleg Yuzhakov’a 15-9 yenilerek şampiyonayı 26. sırada tamamladı.

Umut Kaya ise tablo 64’te Gürcü Vakhtang Archvadze’yi 15-12 yenerek tablo 32’ye kalmasına rağmen, bu turda Rumen Andrei Pastin’e 15-10 yenildi ve şampiyonayı 31. sırada tamamladı.

Rus Magamed Khalımbekov Avrupa Şampiyonu olup altın madalyaya uzanırken, İngiliz Ian Ren Gümüş, tablo 32’de Muhammed Furkan Kalender’i yenen Rus Oleg Yuzhakov ile Macar Balazs Kaiser bronz madalya kazandı.

Yıldız kadınlar epede ise Lal Erman ile Emine İpek Aydın piste çıktı. Emine İpek Aydın, pulden 22. sırada çıkarak tablo 64’teki yerini alırken, İtalyan Benedetta Repanati’ye 15-7 yenildi ve şampiyonayı 37. sırada tamamladı. Pulden 26. sırada çıkan Lal Erman ise Belçikalı Solane Beken’e 15-13 yenildi ve şampiyonayı 38. sırada tamamladı.  Yıldız kadınlar epede Mehtap Mira Akıncı 68., Zeynep Begüm Eriş ise 76. oldu.

Yıldız kadınlar epede Macar sporcular Eszter Muhari altın madalya, Kinga Dekany gümüş madalya kazanırken, Polonyalı Karolina Staszulonek ile İtalyan Sara Maria Kowalczyk bronz madalyanın sahibi oldu.

Yıldızlar ve Gençler Eskrim Avrupa Şampiyonası, yarın oynanacak olan yıldız erkekler epe ve yıldız kadınlar flöre müsabakalarıyla devam edecek.
Ana Sayfa