Avrupa Şampiyonasında bir tarihi madalya da gençler kategorisinde

Rusya’nın Sochi kentinde düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonasında Deniz Selin Ünlüdağ’ın Yıldızlar Avrupa Şampiyonluğu ve yıldız kadın kılıç takımının Avrupa 3.’lüğünün ardından bir madalya da gençler kategorisinde geldi. Kadın kılıçta Aylin Çakır bronz madalya kazandı

Şampiyonanın ilk etabında asıl yaş grubu olan yıldızlar kategorisinde 16. sırayı elde eden Aylin Çakır, genç kadınlar kılıç gruplarından 15. sırada çıktı. Tablo 64’ü maç oynamadan geçen Aylin, tablo 32’de İtalyan Giulia Arpino’yu 15-12 yenerek son 16 arasına kalmayı başardı. Bu turda da, elemelerden 2. sırada çıkan Rus Olga Nikitina’yı 15-14 yenen Aylin Çakır çeyrek finale kaldı. Aylin, çeyrek finalde de Alman rakibi Larissa Eifler’i de aynı skorla 15-14 yenerek yarı final oynama hakkını elde etti. Yarı finalde Rus Alina Mikhailova’ya 15-11 yenilen Aylin, 53 sporcunun yarıştığı genç kadınlar kılıç kategorisinde bronz madalyanın sahibi oldu. Aylin’i yarı finalde mağlup eden Rus sporcu ise Gençler Avrupa Şampiyonluğunu elde etti.

GENÇLER’DE KAZANILAN İLK MADALYA

17 yaşındaki milli eskrimcimiz, kazandığı bu madalya ile ülkemizin gençler kategorisindeki ilk Avrupa Şampiyonası madalyasını da kazanmış oldu.

Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Murat Atalı, Yıldızlar ve Gençler Avrupa Şampiyonasında son iki yıldır hep yıldızlar kategorisinde madalyalar kazandıklarını, ilk kez gençler kategorisinde madalyaya ulaştıklarını belirterek, “Aylin’in madalyası, yeni bir başarı kapısını aralamış, artık gençler ve büyükler kategorilerinde de madalyaları ülkemize getirebileceğimizi ispatlamıştır. Farklı sporcularımızdan üst üste madalyalar gelmesi, her sporcumuzun madalyalara yakın olduğunun göstergesidir” diye konuştu.

Genç kadınlar kılıç kategorisinde mücadele eden diğer sporcularımızdan Nisanur Erbil 23., Deniz Selin Ünlüdağ 32. sırayı elde etti.

Yıldızlar ve Gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası 11 Mart tarihinde genç kadınlar takım müsabakalarıyla sona erecek.
Ana Sayfa